| Alcohol contents | 11,0 % vol. |
|---|---|
| Total acid | 4,7 g/l |
| Residual sweetness | 39,0 g/l |
| Drink recommendation | Ideal for the mulled wine during the cold season |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | AW Wine cellar – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | sweet |
| Color | Red |
| Net filling quantity | 1 ltr |
Red Schoppen Sweet
sweetRed
Palatable, uncomplicated
5,90 €
(5,90 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 1 Ltr.
Availability: Available
SKU: H-01
Categories: All wines, AW wines, Red Wine, Sweet Red Wines
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 305 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 73 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 4,4 g |
| of which Sugar | 3,6 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
2022 “Grand AW” Pinot Noir quality wine psr dry
dryRed28,00 €(37,33 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2022er Ahrweiler Pinot Noir quality wine psr dry from organ. cultivation
dryRed12,90 €(17,20 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2023er Ahrweiler Spรคtburgunder Quality wine b.A. Dry
dryRed10,90 €(14,53 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



