| Alcohol contents | 10,5 % vol. |
|---|---|
| Total acid | 5.8 g/l |
| Residual sweetness | 13.6 g/l |
| Drink recommendation | with summery, light cuisine, evening meal |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | AW Wine cellar – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | semi-dry |
| Color | White |
| Net filling quantity | 1 ltr |
White semi-dry wine
semi-dryWhite
Slender white wine with a subtle residual sweetness, ideal for everyday drinking
5,90 €
(5,90 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 1 Ltr.
Available
SKU: H-40
Categories: All wines, AW wines, White Wine
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Ingredients
Grapes, sucrose, carbon dioxide, stabilizers: metatartaric acid, preservatives and antioxidants: L-ascorbic acid, sulphur dioxide
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 280 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 67 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 2,2 g |
| of which Sugar | 1,4 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
Dornfelder Quality wine b.A. Semi-dry
semi-dryRed7,50 €(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2024 Ahrweiler Riesling quality wine psr dry
dryWhite10,90 €(14,53 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



