“Drüje Ruude” Dry
dryRed
Dry, palatable, uncomplicated
5,90 €
(5,90 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 1 Ltr.
Available
SKU: H-14
Categories: All wines, AW wines, Red Wine, Dry Red Wines
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
| Alcohol contents | 12,0 %vol. |
|---|---|
| Total acid | 4,7 g/l |
| Residual sweetness | 5,0 g/l |
| Drink recommendation | Ideal for snacktime |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | AW Wine cellar – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | dry |
| Color | Red |
| Net filling quantity | 1 ltr |
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 301 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 72 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 1,6 g |
| of which Sugar | 0,6 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
Portugieser Quality wine b.A. Dry
dryRed7,50 €Original price was: 7,50 €.6,70 €Current price is: 6,70 €.(
10,00 €8,93 € / Ltr.)incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2022er Ahrweiler Pinot Noir quality wine psr dry from organ. cultivation
dryRed12,90 €(17,20 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2023er Spätburgunder Ahrweiler Forstberg Quality Wine PSR dry from organic Cultivation
dryRed21,90 €(29,20 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



