| Alcohol contents | 9.5 % vol. |
|---|---|
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Clasp | Screw top |
| Filler | |
| Color | White |
| Flavour | dry |
| Net filling quantity | 0,75 ltr |
Seccolino Dry German Sparkling wine White
dryWhite
German Sparkling wine with added carbonic acid. Elegant spring enjoyment
7,50 €
(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 0,75 Ltr.
Available
SKU: H-72
Category: Sparkling & semi-sparkling wine
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Nutrients
Nutrients per 100 ml
| Calorific Value kj | 265 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 64 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 2 g |
| of which Sugar | 1,9 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
2022 Blanc de Noir sparkling wine brut class. Bottle fermentation
Blanc de Noir14,90 €(19,87 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



