| Total acid | 5.8 g/l |
|---|---|
| Residual sweetness | |
| Drink recommendation | Raw milk cheese |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | AW Wine cellar – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | sweet |
| Color | White |
| Net filling quantity | 1 ltr |
White Schoppen Sweet
sweetWhite
White Wine sweet, not too sweet, harmoniously
5,90 €
(5,90 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 1 Ltr.
Availability: Available
SKU: H-35
Categories: All wines, AW wines, White Wine
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 301 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 72 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 5,2 g |
| of which Sugar | 4,5 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
2024er Ahrweiler Riesling Quality wine b.A. Dry
dryWhite10,90 €(14,53 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.


