| Alcohol contents | 12,5 % vol. |
|---|---|
| Total acid | 7.7 g/l |
| Residual sweetness | 9.8 g/l |
| Drink recommendation | Fish, asparagus, modern light cuisine |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | Ahrweiler Winzer-Verein eG. – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | dry |
| Color | White |
| Net filling quantity | 0,75 ltr |
2025 Riesling Schieferterrassen quality wine psr
dryWhite
Delicately fruity, lively, mineral Riesling from the slate terraces of the Mittelahr.
10,90 €
(14,53 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 0,75 Ltr.
Available
SKU: H-45
Categories: All wines, Local wines, White Wine
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Ingredients
Grapes, sucrose, preservatives and antioxidants: sulphites, L-ascorbic acid, carbon dioxide, stabilizers: metatartaric acid
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 310 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 74 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | 0 g |
| Carbohydrates | 1,8 g |
| of which Sugar | 0,8 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
2025 Cuvรฉe “Papillon” quality wine psr feinherb
off-dryWhite7,50 €(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2025er Ahr-Rivaner Quality wine b.A. Dry
dryWhite7,50 €(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



