| Alcohol contents | 11,5 %vol. |
|---|---|
| Total acid | 6.9 g/l |
| Residual sweetness | 8.1 g/l |
| Drink recommendation | Grilled food, Ideal accompaniment to asparagus, Summer wine |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | Ahrweiler Winzer-Verein eG. – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | dry |
| Color | White |
| Net filling quantity | 0,75 ltr |
2025 Blanc de Blancs “Spargelwein” quality wine psr
dryWhite
Balanced white wine cuvée, delicately fruity, with mild acidity. The ideal accompaniment to asparagus or to enjoy in the sun.
Available seasonally while stocks last.
7,50 €
(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 0,75 Ltr.
Available
SKU: H-49
Categories: All wines, Ahr wines, White Wine
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Ingredients
Grapes, sucrose, carbon dioxide, stabilizers: metatartaric acid, preservatives and antioxidants: L-ascorbic acid, sulphur dioxide
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 310 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 74 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | 1 g |
| Carbohydrates | 2,4 g |
| of which Sugar | 1,4 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
2025 Riesling Schieferterrassen quality wine psr
dryWhite10,90 €(14,53 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



