| Alcohol contents | 11,5 % vol. |
|---|---|
| Total acid | 7.5 g/l |
| Residual sweetness | 14.7 g/l |
| Drink recommendation | Fish, Salad, Vegetables |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | Ahrweiler Winzer-Verein eG. – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | off-dry |
| Color | White |
| Net filling quantity | 0,75 ltr |
2025 Ahr-Riesling quality wine psr feinherb
off-dryWhite
delicately fruity, lively Riesling with a mineral character
8,20 €
(10,93 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 0,75 Ltr.
Available
SKU: H-42
Categories: All wines, Ahr wines, White Wine
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Ingredients
Grapes, sucrose, preservative: sulphites, L-ascorbic acid, carbon dioxide, stabilizers: metatartaric acid
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 305 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 73 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 2,4 g |
| of which Sugar | 1,5 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
Portugieser Quality wine b.A. Dry
dryRed7,50 €Original price was: 7,50 €.6,70 €Current price is: 6,70 €.(
10,00 €8,93 € / Ltr.)incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2023er Spรคtburgunder Quality wine b.A. Sweet
sweetRed8,90 €(11,87 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



