| Alcohol contents | 6,9 % vol. |
|---|---|
| Clasp | bottle caps |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Sales | Ahrweiler Winzer-Verein e.G. – 53474 Ahrweiler |
| Net filling quantity | 0,275 ltr |
“Rosa Schorle” Rosé Schorle from the Ahr 0.275 l
Wine-based drink with at least 55% rosé wine from the Ahr and 45% table water. The companion through the hot season
2,40 €
(8,73 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 0,275 Ltr.
Available
SKU: H-34
Categories: All wines, Ahr wines, Rosé / Blanc de Noir
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Ingredients
Wine (grapes, preservatives and antioxidants: sulphites), carbonic acid, water
Nutrients
Nutrients per 100 ml
| Calorific Value kj | 180 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 43 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 1,1 g |
| of which Sugar | 0,6 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | 0,1 g |
Related products
-
2024 Pinot Noir Rosé quality wine psr dry
dryRosé8,20 €(10,93 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2025er Ahr-Rivaner Quality wine b.A. Dry
dryWhite7,50 €(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



