| Alcohol contents | 11,0 %vol. |
|---|---|
| Total acid | 6,3 g/l |
| Residual sweetness | 15,1 g/l |
| Drink recommendation | For BBQ, fish, poultry |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | Ahrweiler Winzer-Verein eG. – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | off-dry |
| Color | Rosé |
| Net filling quantity | 0,75 ltr |
Sale!
2025 “Terrassino” Rosé quality wine psr feinherb
off-dryRosé
light, fruity, tangy, ideal wine for the warm season
6,90 € Original price was: 6,90 €.6,20 €Current price is: 6,20 €.
( 9,20 € 8,27 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 0,75 Ltr.
Available
SKU: H-27
Categories: All wines, Ahr wines, Rosé / Blanc de Noir
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Ingredients
Grapes, sucrose, preservative: sulphites, L-ascorbic acid, carbon dioxide, stabilizers: metatartaric acid
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 297 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 71 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 2,5 g |
| of which Sugar | 1,6 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
Dornfelder Quality wine b.A. Semi-dry
semi-dryRed7,50 €(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2025 “Ohse Jonge” Blanc de Noir feinherb
off-dryBlanc de Noir8,90 €(11,87 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2022 Ahrweiler Spätburgunder Blanc de Noir dry from organ. cultivation
dryBlanc de Noir11,90 €(15,87 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.



