| Alcohol contents | 9.5 % vol. |
|---|---|
| Total acid | 5,9 g/l |
| Residual sweetness | 43.8 g/l |
| Drink recommendation | Dessert wine or just like that |
| Clasp | Screw top |
| Miscellaneous | German product – contains sulphites |
| Filler | Ahrweiler Winzer-Verein eG. – 53474 Ahrweiler |
| Flavour | sweet |
| Color | Rosé |
| Net filling quantity | 0,75 ltr |
2024 Rosé quality wine psr sweet
sweetRosé
sweet, elegant Burgundy bouquet
8,20 €
(10,93 € / Ltr.)
incl. VAT plus shipping costs
Delivery time: approx. 3 - 5 working days
Contents: 0,75 Ltr.
Available
SKU: H-28
Categories: All wines, Ahr wines, Rosé / Blanc de Noir
Notice: Product prices may vary depending on the included tax in your choosen delivery country.
Ingredients
Grapes, sucrose, preservatives and antioxidants: sulphites, L-ascorbic acid, carbon dioxide, stabilizers: metatartaric acid
Allergenic
Contains: Sulfite
Nutrients
Nutrients per 100 g
| Calorific Value kj | 297 kJ |
|---|---|
| Calorific Value kcal | 71 kcal |
| Fat | < 0,5 g |
| of which Saturated Fatty Acids | < 0,1 g |
| Carbohydrates | 5,1 g |
| of which Sugar | 4,4 g |
| Protein | < 0,5 g |
| Salt | < 0,01 g |
All information on ingredients, nutritional values and allergens in accordance with the Food Information Regulation can be found via the following link:Open Ingredients & Nutritional Information
Related products
-
2025er Ahr-Rivaner Quality wine b.A. Dry
dryWhite7,50 €(10,00 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2025 Ahr Riesling quality wine psr sweet
sweetWhite8,20 €(10,93 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.
-
2023 “HelfAHRwein” Blanc de Noir quality wine
Blanc de Noir17,90 €(23,87 € / Ltr.)
incl. VAT
Contents: 0,75 Ltr.


